Rozstępy w ciąży – jak się ich szybko pozbyć?

Ciąża to okres w życiu kobiety w którym zachodzi wiele zmian. Przyszłe macierzyństwo niesie za sobą nie tylko różnice w przyszłym funkcjonowaniu, ale także skutki uboczne wynikające z licznych zmian hormonalnych, które następują w organizmie.

Jednym ze „standardowych” defektów organizmu są rozstępy – pojawiają się u wszystkich tych kobiet, które nie postanowiły zadbać o prawidłową kondycję skóry w czasie i przed ciążą.

Rozstępy w ciąży – przyczyny

Jeśli odpowiednio wcześniej nie zadbałaś o kondycję skóry, to z całą pewnością po ciąży pojawiły się rozstępy. Nie oznacza to jednak, że Twoja skóra nie wróci już do optymalnego wyglądu. Medycyna oferuje wiele rozwiązań, które sprawią, że rozstępy po ciąży mogą bardzo szybko zniknąć, bez obaw!

Mówiąc kolokwialnie – w czasie ciąży organizm kobiety przeżywa hormonalny huragan, co przejawia się między inny poprzez nadmierną produkcję kortyzolu, który ma negatywny wpływ na wytwarzanie kolagenu.

Zbyt duże naprężenia skóry powodują, że włókna kolagenowe pękają, tworząc niezwykle nieestetyczny efekt (trwały).

Co więcej – w czasie ciąży większą aktywnością produkcyjną charakteryzuje się kora nadnerczy produkująca kortyzol. Nadmierna ilość tego hormonu negatywnie wpływa na fibroblasty, co finalnie osłabia kolagen, który w czasie ciaży jest eksploatowany do granic możliwości.

Rozstępy pojawiają się nie tylko na brzuchu, ale wszędzie tam gdzie ciało zwiększa swoją objętość (uda, plecy, biust) tworząc tzw. „pęknięcia” na skórze o czerwonym, bądź bladoróżowym zabarwieniu.

Rozstępy – jak zapobiegać?

Zapobieganie rozstępom jest jak najbardziej możliwe. Polega tylko i aż na utrzymaniu kondycji skóry i racjonalnym odżywianiu. Wszak, nadwaga w czasie ciąży nie zawsze musi wynosić kilkanaście-kilkadziesiąt kilogramów. Do prawidłowego wzrostu płodu, wystarczy racjonalna, zbilansowana dieta.

Kondycję skóry utrzymujemy poprzez odpowiednie odżywianie (zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz). W aptekach (zazwyczaj bez recepty) dostępne są maści i kremy odżywiające, których celem jest wzmocnienie kolagenu. Warto jednak pamiętać, że niektóre z nich nie mogą być stosowane w każdy etapie ciąży. Dlatego też, przes skorzystaniem zalecamy konsultację z lekarzem, bądź farmaceutą.

Rozstępy – jak usuwać?

Kiedy nie uda się zapobiec wystąpieniu rozstępom mamy możliwość wykorzystania jednej z metod:

Zabiegi medycyny estetycznej – mikrodermabrazja, mezoterapia, cryolift, system TMT, czy peeling chemiczny to zabiegi, które gwarantują skuteczność na najwyższym poziomie (i tyle samo kosztują).

Jak pozbyć się rozstępów po ciąży?

W przypadku kobiet karmiących leczenie dermatologiczne, stosowanie zabiegów można rozpocząć dopiero po zakończeniu karmienia (do 24 miesięcy po porodzie). Do tego czasu można stosować tylko i wyłącznie kremy i maski zawierające koncentrat redukujący rozstępy.

Należy pamiętać, że im szybciej rozpoczniemy faktyczne leczenie, tym korzystniejsze rezultaty możemy osiągnąć.

Zabiegi medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna oferuje kilka skutecznych rozwiązań, których popularność stale rośnie. Niestety ceny zabiegów nie należą do najniższych – koszt serii zabiegów oscyluje w granicach 1000-2000złotych.

Mezoterapia – lekarz po uprzednio przeprowadzonych badaniach przygotowuje specjalistyczny preparat z substancjami dostosowanymi do indywidualnych uwarunkowań pacjenta, a następnie wstrzykuje go bardzo cienką igłą w miejsce zmienione chorobowo.

Mikrodermabrazja – to proces polegający na ścieraniu naskórka (mechanicznie), aż do uzyskania oczekiwanego efektu. Wbrew pozorom jest to proces bezbolesny.

Laseroterapia – zabieg przeprowadza się przy znieczoleniu miejscowym. Polega na podgrzaniu blizny, celem odparowania jej warstw. Wiązka światła ma na celu zbliżyć kolor blizny do koloru skóry, co finalnie sprawia, że rozstępy są praktycznie niewidoczne.

Ponadto, w ofercie gabinetów kosmetycznych znaleźć można zabiegi przy wykorzystaniu: TMT System, Cryolift czy peelingi chemiczne.

Co więcej, powszechnie w leczeniu rozstępów stosuje się:

Kremy na rozstępy – dostępne w każdej aptece. Mają za zadanie zminimalizować widoczność rozstępów i zmniejszyć ich objętość.

Domowe sposoby – aloes, miód czy drożdże to produkty, które mogą pomóc w walce z rozstępami. Niegdyś stanowiły jedyną alternatywę dla tego nieestycznego defektu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *