Pielęgnacja włosów farbowanych

Koloryzacja włosów to proces, który osłabia nie tylko cebulkę włosa, ale także całą jego strukturę. Przez to, bezpośrednio po zabiegu włos pozbawiony jest blasku, staje się łamliwy i kruchy.

Nawet najlepiej przeprowadzone farbowanie skutkuje ogromnymi zniszczeniami. Dlatego też, koloryzacja włosów musi odbywać się na włosach zdrowych i mocnych. W przeciwnym wypadku, wynik zabiegu może nie spełnić naszych oczekiwań.

Wymagająca pielęgnacja, czyli jak przywrócić blask włosom farbowanym?
Jak już zostało to wspomniane, włosy po farbowaniu ulegają degradacji. Powrót do optymalnej kondycji bywa długi. Jednakże przy zastosowaniu odpowiednich zabiegów i kosmetyków można go skrócić nawet o kilkadziesiąt procent.

Podstawowym zabiegiem jest mycie włosów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że pielęgnacja włosów farbowanych wymaga zastosowania specjalnych, delikatnych szamponów. Co więcej, detergenty należy nakładać tylko na skórę głowy. Same włosy, należy myć odżywką lub szamponem dedykowanym dla dzieci.

Odżywianie włosów farbowanych
Aby przywrócić naturalny blask włosom farbowanym musisz zadbać przede wszystkim o to, aby dostarczyć niezbędne wartości odżywcze. Zapotrzebowanie włosa jest zwiększone, dlatego też prócz klasycznych odżywek do włosów zadbaj także o:

  • Maseczki
  • Olejowanie
  • Odżywianie od „wewnątrz”

Profilaktyka, czyli jak zapobiegać dalszym zniszczeniom włosa?
Powrót do optymalnej kondycji włosa wiąże się również z wieloma obostrzeniami, które dotyczą stylizacja włosa. Bezwzględnie należy zrezygnować z urządzeń cieplnych, a mianowicie:

  • Suszarek z gorącym nawiewem
  • Lokówek
  • Falownic
  • Prostownic

Wysoka temperatura w połączeniu z włosem słabym, przesuszonym może zakończyć się prawdziwą katastrofą. To samo tyczy się różnych środków stylizujących, a konkretniej: żelów, pianek czy lakierów. Tego typu substancje chemiczne mogą dodatkowo osłabiać włos i uniemożliwiać jego odbudową.

Ponadto, degradujący wpływ na włosy farbowane wykazuje nadmierna ekspozycja na słońce lub wykorzystywanie solarium.

Łupież jako częsty defekt przy włosach farbowanych

Łupież to przypadłość, która dotyka około 30% Polaków. Nieestetyczne, białe płatki opadające na ramiona i szyję to defekt na który wpływ ma wiele czynników. Jedną z przyczyn pojawienia się tego defektu jest farbowanie włosów.

Łupież – przyczyny występowania

Do powstawania łupieżu przyczynia się między innymi:

Nieodpowiedni dobór kosmetyków – niskiej jakości, silne detergenty mogą być złym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku skóry wrażliwej.

Zła higiena głowy – poza złym doborem szamponu, wpływ na łupież może mieć zła częstotliwość mycia głowy. Na łupież wpływać może zarówno zbyt częste, jak i zbyt rzadkie mycie.

Nieodpowiednie odżywiania – niezbilansowana, niezdrowa i tłusta dieta to jeden z czynników wpływających na łupież od wewnątrz.

Choroby skóry głowy – do występowania łupieżu przyczynia się między innymi łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca oraz nadwrażliwość.

Ponadto, łupież może być wynikiem nadmiernego stresu, braku aktywności fizycznej, zażywanych lekarstw, a także przebytych chorób.

Łupież – zapobieganie

Przede wszystkim, należy zadbać o odpowiedni dobór kosmetyków do pielęgnacji i higieny głowy. Ponadto, należy zadbać o pełnowartościowość w diecie (można uzupełnić suplementacją).

Niezwykle istotnym elementem zapobiegawczym jest poznanie genotypu skóry oraz ocena jej właściwości. Poznając typ skóry możemy z większą łatwością dobrać specjalistyczny szampon i/lub odżywkę.

Łupież – leczenie

Najczęściej wykorzystywaną formą leczenia łupieżu jest stosowanie szamponów przeciwłupieżowych. Preparaty tego typu zawierają w sobie ketokonazol – substancję ograniczającą populację drożdżaków odpowiedzialnych za występowanie łupieżu.

W przypadku braku skuteczności stosowania leków miejscowych, lekarz może zalecić kurację doustną – środkami przeciwgrzybiczymi i przeciwzapalnymi.

Nieleczenie łupieżu może doprowadzić do trwałych zmian skórnych oraz podrażnień, które skutkować mogą zdecydowanie poważniejszymi powikłaniami.

W przypadku łupieżu wywołanego łuszczycą czy łojotokowym zapaleniem skóry, leczenie należy podejmować po konsultacji z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *