Odchudzanie to temat o którym napisano już nie jedną książkę. Czy słusznie? W naszej ocenie – niekoniecznie. Wszak, to proces, który powinien być banalnie prosty. Niestety wielu „ekspertów” robi z tego magię. Prawda jest jednak bolesna – nie ma innej drogi do zgrabnej sylwetki niż wymagająca dieta i ciężki trening.
Wymagająca dieta, czyli…
Jadłospis osoby odchudzającej się pod żadnym pozorem nie powinien mieć głodówkowego charakteru. Takie rozwiązanie jest niezdrowe i stanowi niemal gwarancję efektu jojo (powrót do normalnej wagi po zakończeniu „głodowania”).
Dieta powinna być:
- Pełnowartościowa
- Zbilansowana
- Zdrowa
W przypadku niewielkiej nadwagi, wystarczy, że lekko zmodyfikujesz nawyki żywieniowe i zastosujesz się do poniższych zasad:
Mniej ale częściej – liczba posiłków w diecie powinna być równa 5-6.
Minimum 3 litry wody dziennie – woda ułatwia trawienie.
Pierwszy posiłek najbardziej obfity – Śniadanie musi być najbardziej obfite. Jego konsumpcja powinna następować maksymalnie do 1 godziny po przebudzeniu.
Białkowa kolacja – Ostatni posiłek powinien być wolny od węglowodanów. Spożywać go należy do około 3 godzin przed snem (nie później!).
Ciężki trening, czyli..
Trening na odchudzanie powinien być wymagający. Jego intensywność może osiągać nawet 85% tętna maksymalnego.
Niezwykle ważnym jest zastosowanie progresji – zmiany obciążenia treningowego (podwyższenia) wraz z każdym kolejnym treningiem. Wszak, dzięki temu organizm będzie na nowo stymulowany. W przeciwnym wypadku może dojść do przyzwyczajenia się i braku większych efektów.
Liczba sesji treningowych i ich objętość jest kwestią indywidualną, uwarunkowaną możliwościami – zarówno czasowymi, jak i fizycznymi. Zaleca się jednak, aby łączny czas treningu (jednej sesji) był nie krótszy niż 45 minut. Wynika to z faktu, iż dopiero po kilkunastu minutach organizm rozpoczyna pobieranie (spalanie) energii z tkanki tłuszczowej.
Suplementacja, czyli… zielony jęczmień
Młody jęczmień to coraz częściej wykorzystywany suplement przez osoby, które dbają o kondycję fizyczną swojego organizmu. Zielony jęczmień bogaty jest w błonnik, witaminę C oraz beta-karoten. Posiada liczne właściwości pro-zdrowotne. Jest wykorzystywany również w procesach odchudzających organizm.
Zielony jęczmień wykazuje liczne właściwości pro-zdrowotne. Przede wszystkim, wykazuje właściwości: przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwwirusowe. Młody jęczmień pozytywnie wpływa również na zmiany skórne, cukrzycę oraz choroby sercowo-naczyniowe.
Suplement ten z powodzeniem wykorzystywany jest również w stomatologii, gdzie może spełniać rolę preparatu do odświeżania oddechu.
Zielony jęczmień, a odchudzanie
Tak duża popularność suplementów diet z młodym jęczmieniem to przede wszystkim efekt właściwości wspomagających odchudzanie. Efektywność tego preparatu uwarunkowana jest dużą zawartością błonnika w składzie.
Błonnik odpowiada między innymi za:
- tempo rozkładu węglowodanów (znacznie wydłuża, pozwalając czerpać energię z pożywienia znacznie dłużej)
- regulację rytmu wypróżnien
- perystaltykę jelit
- oczyszczanie organizmu z toksyn i produktów ubocznych procesów przemiany materii
- uczucie sytości, zahamowanie apetytu
Regularne spożywanie błonnika poprawia kondycję całego organizmu, zarówno od strony fizycznej, jak i psychicznej.
Zielony jęczmień, jako naturalne źródło błonnika jest zatem suplementem niezwykle skutecznym. Efektywność preparatów opartych o błonnik wielokrotnie była potwierdzana badaniami klinicznymi. Co więcej – produkty tego typu nigdy nie wywoływały skutków ubocznych. Zbyt duża ilość spożytego błonnika (przedawkowanie) może skutkować jedynie biegunkami.
Z całą pewnością zielony jęczmień to suplement warty polecenia – zarówno jako wspomagacz odchudzania, jak i preparat profilaktyczny. Korzyści z regularnego stosowania młodego jęczmienia jest mnóstwo, dlatego też jak najbardziej zalecamy wypróbowanie tego suplementu w swojej diecie.